وبلاگ موبایل فریمور - mobfw blog - آموزش تعمیرات موبایل نرم افزار باکس دانگل سخت افزار فلش فایل رام گوشی اخبار جدید سامسونگ شیائومی اپل پوکو ردمی وان پلاس

آموزش ریستور و بکاپ با TWRP یا NANDroid Backup

آموزش ریستور و بکاپ با TWRP یا NANDroid Backup نرم افزار های بسیاری در زمینه تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلفن همراه وجود دارند، اما چنین نرم افزارهایی تنها از اطلاعات و برنامه های موجود بکاپ می گیرند.

آموزش ریستور و بکاپ با TWRP

اگر شما قصد ریستور و بکاپ با TWRP از تمامی قسمت های تلفن همراه خود از جمله سیستم عامل، برنامه های نصب شده، تنظیمات، کش، اطلاعات سیستمی و … را داشته باشید بهترین کار تهیه یک NANDroid Backup است. NANDroid از دو کلمه NAND و Android تشکیل شده است، Nand به تراشه حافظه استفاده شده در تلفن های همراه هوشمند، تبلت ها و … به منظور ذخیره دائمی فایل ها گفته می شود و Android نیز نام سیستم عامل نصب شده بر روی تلفن همراه هوشمند است.

نحوه گرفتن بکاپ با TWRP

با گرفتن ریستور و بکاپ با TWRP یا NANDroid Backup از تمامی اطلاعات تلفن همراه شما یک نسخه پشتیبانی تهیه شده و در آینده با ریستور کردن آن، تلفن همراه مانند روز اولش می شود در واقع حافظه NAND پارتیشن‌های زیر را دستگاه اندرویدی شما ذخیره می‌کند.

  • Boot , kernel
  • Recovery, system
  • Data, cache
  • android_secure, datadata
  • Wimax, EFS, preload

هنگامی که یک نسخه پشتیبان NANDroid ایجاد می کنید، تمام پارتیشن ها و ساختارهای دایرکتوری بالا ایجاد می شوند و یا به طور مشابه، هنگامی که NAND را پاک می کنید تمام پارتیشن های دستگاه پاک می شود. به عبارت ساده، شما با دستگاهی بدون سیستم عامل مواجه خواهید شد و یک قطعه سخت افزاری خالص تمام چیزی است که به دست می آورید زیرا بوت، kernel، system recovery، داده ها، EFS و غیره قبلاً پاک شده اند.

توجه داشته باشید که از آنجایی که با پاک کردن NAND همه پارتیشن ها پاک میشوند امکان فلش نخواهید داشت، لذا تنها راه،  پارتیشن بندی مجدد دستگاهتان است که باید یک فایل PIT را فلش کنید که دقیقاً برای مدل دستگاه شما باشد. ( برای آموزش کامل فایل PIT به این مقاله مراجعه کنید )

برای تهیه نسخه بکاپ NANDroid با استفاده از TWRP مراحل زیر را اجرا کنید:

برنامه TWRP را نصب و اجرا کنید و مطابق شکل زیر روی دکمه “Backup” را کلیک کنید البته قبل از اجرا حتما تلفن همراه باید روت (Root) شده باشد. در حالت پشتیبان‌گیری NANDroid با استفاده از TWRP از فایل‌های ذخیره‌سازی مانند تصاویر، موسیقی یا دانلودها نسخه بکاپ تهیه نمی‌شود لذا مطمئن شوید که از همه این فایل ها به صورت دستی پشتیبان تهیه کرده اید.

گرفتن بکاپ با TWRP

مرحله 2. مطابق شکل زیر برای فایل بکاپ نامی انتخاب کنید در غیر اینصورت اسمی بصورت اتوماتیک داده می شود سپس محل ذخیره بکاپ را مشخص کنید.

(حافظه داخلی یا SD Card) و تیک تمامی گزینه های موجود را فعال کرده و سپس گزینه Swipe to backup را از سمت چپ تا راست محدوده تعیین شده لمس کنید.

بکاپ گرفتن با TWRP
نحوه ریستور و بکاپ TWRP

نسخه پشتیبان ریستور و بکاپ با TWRP در آدرس sdcard 0 – 1/TWRP/BACKUPS ذخیره می شود. اعداد 0 و 1 به معنای حافظه داخلی یا حافظه SD Card می باشند. می توانید این نسخه پشتیبان اطلاعات را از آدرس ذکر شده برداشته و در کامپیوتر ذخیره کنید تا در آینده به آنها دسترسی داشته باشید.

آموزش فلش تولز شیائومی MI Flash Tools و رفع ارورهای آن

نحوه ریستور بکاپ با TWRP

مرحله 1: فایل بکاپ را از کامپیوتر به آدرس sdcard 0 – 1/TWRP/BACKUPS منتقل کنید سپس در منوی کاستوم ریکاوری TWRP روی Restore کلیک کنید

ریستور با TWRP
ریستور بکاپ با TWRP

مرحله 2: فایل بکاپ را انتخاب کرده و همه گزینه ها را کلیک کرده و سپس گزینه Swipe to restore را از سمت چپ تا راست محدوده تعیین شده بکشید. و در نهایت پس از پایان موبایل خود را ریبوت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.