وبلاگ موبایل فریمور - mobfw blog - آموزش تعمیرات موبایل نرم افزار باکس دانگل سخت افزار فلش فایل رام گوشی اخبار جدید سامسونگ شیائومی اپل پوکو ردمی وان پلاس

فایل دامپ چیست EMMC DUMP آموزش گرفتن بکاپ فایل دامپ

فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی ، آی سی دستگاه ها و یا همان EMMC گرفته و برای راه اندازی مجدد سیستم بعد از تعویض هارد و یا آی سی در دیوایس ها و پروگرام مجدد آن استفاده می شود.

فایل دامپ چیست

EMMC مخفف Embedded MultiMediaCard و به معنی کارت حافظه‌ی مالتی‌مدیای داخلی است و در واقع یک کارت حافظه استاندارد مورد استفاده برای ذخیره سازی می باشد. منظور از داخلی این هست که این نوع حافظه درون ابزارهای مختلف قابل استفاده است و به عبارتی حافظه‌ی داخلی است نه حافظه‌ی خارجی و قابل جدا شدن، ویژگی خاص EMMC به کنترلر آن مربوط می‌شود که اجازه‌ی بوت کردن سیستم عامل را می‌دهد و لذا برای تبلت‌ها و گوشی‌ها بسیار مناسب است. 

تعویض و تعمیر هارد گوشی در دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری انجام می گیرد. در قسمت سخت افزار هارد موبایل یا EMMC آی سی های چسبی که در گوشی وجود دارد تعویض می شوند؛ اما در بخش نرم افزاری آن پروگرم و برنامه ای که به آن داده شده است و همچنین سریال ها و کدهایی که بر روی گوشی وجود دارند مورد استفاده قرار می گیرند.  بنابراین پس از خارج ساختن هارد معیوب و پیش از نصب هارد جدید باید فایل اولیه مربوط به مدل گوشی را روی هارد پروگرام کرد که به این فایلها ، فایل دامپ گفته می شود.

تنوع زیادی از آی سی های eMMC وجود دارد اما پرکاربرد آنها موارد زیر هستند:

FBGA153 – FBGA169 – FBGA162 – FBGA186 – FBGA221 – FBGA529 – FBGA524

EMMC هم ممکن است در اثر مواردی مانند ضربه به دستگاه، افزایش دمای هارد، مشکلات نرم افزاری و … دچار یک سری مشکلات شود. در نتیجه خرابی خود را با نشانه هایی مانند هنگ کردن گوشی، جریان کشی دستگاه، فریز شدن روی لوگو، ارور های مختلف در زمان فلش دستگاه و خاموش و روشن شدن مداوم و خود به خودی نشان دهد،  گاهی پیغام هایی مانند Encrypt unsuccessful و یا  Internal storage damaged ممکن است بر روی گوشی ظاهر شود که در این صورت احتمال آسیب به هارد بسیار زیاد است.

آموزش گرفتن بکاپ فایل دامپ

توجه داشته باشید که فایل دامپ را برعکس فایل فلش، کارخانه سازنده در اختیار ما قرار نمی دهد و ما باید آنرا از هارد سالم بکاپ بگیریم یا از دامپهایی استفاده کنیم که قبلا بکاپ گرفته شده و در اختیار ما قرار داده شده است. فایل دامپ که از یک هارد سالم بکاپ گرفته شده و روی هارد خام رایت می شود شامل سه فایل اصلی  زیر هستند:

rom1 (User Data)

rom2 ( BOOT1)

(BOOT2)  rom3

در جدول زیر پارتیشن های مورد نیاز در فایل دامپ  برای ترمیم سریال و شبکه ذکر شده اند توجه داشته باشید که نسبت ب هر مدل . بخشهای مربوط ب سریال و شبکه متفاوت می باشند:

ردیفبرندپارتیشنی که باید بکاپ گرفت
1سامسونگEFS , CPEFS , MODEMST1MODEMST2 , FSC , FSG
2هواوی ( سری های مدیاتک)NVCFG.BIN, NVDATA.BINNVRAM.BIN, OEMINFO.BINPGPT.BIN ,  SECCFG.BIN
3چیپ ست QualcommFsg , modemst1 , modemst2
4HTC          board_info
5Asusasuskey3 (version)asuskey4 (SN)factorydevinfo (SN)
آموزش بکاپ گرقتن فایل دامپ

آموزش تهیه فایل دامپ با Easy JTAG

این روش برای تهیه فایل دامپ از گوشی روشن کاربرد دارد و موبایل شما باید روت شده باشد و USB Debugging در منوی DEVELOPER OPTIONS نیز فعال بوده و توسط کابل USB به کامپیوتر وصل باشد ، سپس مراحل زیر را انجام دهید :

وارد تب USB شده و سپس گزینه Detect ADB را میزنیم تا گوشی شناسایی گردد می توانید اطلاعات گوشی را در یک فایل تکست برای استفاده های بعدی ذخیره کنید.

فایل دامپ با Easy JTAG

پس از شناسایی گوشی اطلاعات پارتیشن های مختلف لیست می شود ، همانطوری که قبلا توضیح داده شد فایل دامپ شامل اطلاعات rom1 (User Data) ،  rom2 ( BOOT1) و  (BOOT2)  rom3پس در این مرحله این سه پارتیشن را تیک میزنیم.

گرفتن فایل دامپ با Easy JTAG

پس از انتخاب فایل ها باید آنها را در مسیری که انتخاب می کنیم ذخیره کنیم با استفاده از تب Dump Part این کار انجام می گردد پیشنهاد می گردد این فایل را در همان مسیر برنامه Z3X Easy JTAG ذخیره کنید.

فول بکاپ با ایزی جیتگ

سپس با انتخاب تب Read extCSD فایل فول دامپ مربوطه ساخته می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.