وبلاگ موبایل فریمور - mobfw blog - آموزش تعمیرات موبایل نرم افزار باکس دانگل سخت افزار فلش فایل رام گوشی اخبار جدید سامسونگ شیائومی اپل پوکو ردمی وان پلاس

بلوک دیاگرام موبایل و اجزا مختلف آن

بردهای قرار گرفته در سخت افزار گوشی موبایل به سه بلوک اصلی نامگذاری و تقسیم بندی می شوند این بلوک دیاگرام ها بصورت شماتیک و از طریق طرحهای گرافیکی، اجزا متفاوت سیستم را در قالب فلوچارتهای یکپارچه نمایش می دهند، این فلوچارتها و بلوک دیاگرام ها نحوه ارتباط اجزا سخت افزاری سیستم را به نمایش می گذارند. بلوک دیاگرام ها یکی از مهمترین اجزایی است که در ارتباط با تعمیرات موبایل مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزا بلوک دیاگرام

  • بلوک Base Band
  • بلوک Radio Frequency یا RF
  • بلوک Analog Frequency
تصویر بلوک دیاگرام
تصویر کلی بلوک دیاگرام

در اینجا این سه بلوک را به طور کامل و با قطعات هریک شرح می دهیم.

بلوک Base Band

گوشی های هوشمند امروزی پروتکل های ارتباطی گوناگونی مانند 3G ، 4G ، LTE و 5G را ساپورت میکنند و برقراری  ارتباط با شبکه سلولی و ارتباط با آنتن BTS از وظایف baseband می باشد. چیپ بیس باند با CPU به طور مستقیم در ارتباط می باشد و همچنین دارای یه پردازشگر جدا به نام پردازشگر بیس باند است و فرایندهایی نظیر مدیریت و کنترل توابع رادیویی مثل آنتن داشتن گوشی، وصل شدن به بسته ی اینترنتی، وایرلس و بلوتوث و … را مدیریت می کند لذا بیس باند و رام نامناسب باعث اختلال در ارتباط گوشی با شبکه سرویس دهنده شده  و باعث عدم آنتن دهی و یا اختلال در شبکه گوشی می شود.

قطعات وابسته به این بلوک در قسمت میانی به پایین برد دیده می شوند و شامل آیتم های زیر است:

ردیفنام قطعهکاربرد
1آی سی بلوتوثارسال و دریافت امواج بلوتوث
2آی سی شارژزمانی که آداپتور شارژ به گوشی متصل است شارژ باتری بر عهده این ای سی است و برای تامین ولتاژ و جریان الکتریکی مورد نیاز است. وظایف دیگری بر عهده آی سی شارژ است که می توانیم به موارد مانند:کنترل کلید های ولوم، دکمه پاور، کنترل دمای CPU، هدایت و کنترل NTC، دوربین و باتری اشاره کرد.
3آی سی پاورولتاژ گرفته شده از باتری را برای هریک از قسمت های سخت افزار موبایل تامین می کند.  قابل ذکر است که این آی سی هیچوقت خاموش نمی شود و توان مصرفی آن در حالت های مختلف کاهش و افزایش پیدا می کند.
4آی سی CPUپردازش تمامی اطلاعات توسط این آی سی انجام می پذیرد، و داده‌های دستوری را از  RAM دریافت، کد گشایی و پردازش می‌کند
5آی سی FMپردازش اطلاعات مرتبط با کانال های رادیویی
6آی سی های حافظه:آی سی های مورد استفاده در این قسمت IC RAM ، IC FLASH ، IC E2PROM است:IC RAM: یک حافظه کوتاه مدت می باشد که برای نگهداری اطلاعات به صورت کوتاه  مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این اطلاعات به محض خاموش شدن گوشی پاک می شود
IC E2PROM: یک حافظه بلند مدت می باشد که برای نگهداری اطلاعات جانبی گوشی از قبیل دفترچه تلفن, پیام ها, تصاویر … و تمامی اطلاعاتی که در گوشی ذخیره  می شود، استفاده می شود. 
IC FLASH : یک حافظه بلند مدت می باشد که بدون ولتاژ قادر به نگهداری اطلاعات می باشد.این حافظه همان حافظه ای است که سیستم عامل گوشی بر روی آن ذخیره و نگهداری می شود. 
اجزا بلوک دیاگرام Base Band

بلوک Radio Frequency

این بلوک در قسمت بالایی سخت افزار موبایل قرار گرفته است و وظیفه اصلی آن ارتباط با BTS و دریافت فرکانس های GSM از آنهاست و اطلاعات دریافتی را به سایر قسمت ها انتقال می دهد. قطعات وابسته به این بلوک شامل آیتم های زیر است: 

ردیفنام قطعهکاربرد
1VCOدر تبدیلات فرکانسی در گوشی استفاده می شود در زمانی که نیاز است تا به BTS جدیدی وصل شوید و فرکانس بر اساس آن تغییر کند. VCO فرکانس های قبلی را با فرکانس های جدید مطابقت می دهد و شما بدون هیچ مشکلی می توانید فرکانس ها را دریافت کنید.
2سوئیچ آنتناین قطعه بین دو حالت فرستنده و گیرنده سوییچ می کند.
3IC RFاین آی سی وظیفه مدولاسیون و دمدولاسیون رو بر عهده دارد(به عمل سوار کردن اطلاعات بر روی امواج مدولاسیون و به عمل جداسازی اطلاعات از امواج را دمدولاسیون گویند) از آنجایی که اصوات قابلیت انتشار محدودی دارند برای رفع این مشکل در مخابرات از فرکانس ها یا امواج با طول موج های بلند استفاده می کنند که قابلیت انتشار تا مسافت های بسیار دورتر را دارا می باشند یعنی اصوات یا اطلاعات سوار بر این امواج شده و سپس ارسال می شود. در مقصد اطلاعات سوار شده بر روی این امواج باید به وسیله قطعه ای خاص جداسازی شود که این کار در موبایل بر عهده آی سی RF می باشد.
4IC PFتقویت و ارسال فرکانس و امواج
5آنتندریافت تمامی فرکانس ها از دکل های مخابراتی
6فیلتر های SAWفیلترینگ و نویز گیری فرکانس های اطراف گوشی را این قطعه انجام می دهد به طوریکه فقط به فرکانس های GSM اجازه دریافت می دهد و باقی فرکانسهای موجود در اطراف را فیلتر می کند
اجزا بلوک دیاگرام Radio Frequency
بلوک دیاگرام RF
تصویر بلوک دیاگرام RF

بلوک Analog Frequency

آخرین بلوک دیاگرام در تلفن همراه بلوک Analog Frequency است که شامل قطعات زیر می باشد.

ردیفنام قطعهکاربرد
1میکروفونزمانی که صدا از طریق آی سی صوت به ما رسید، صدای ما هم از طریق میکروفن خوانده می شود و به فرکانس های دیجیتال تبدیل و ارسال می شود.
2بلندگو 
3آی سی صوتاین آی سی اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال و برعکس تبدیل می کند و شنیدن صدای افراد از طریق این آی سی انجام می گیرد.
اجزا بلوک دیاگرام Analog Frequency

همچنین بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.