وبلاگ موبایل فریمور - mobfw blog - آموزش تعمیرات موبایل نرم افزار باکس دانگل سخت افزار فلش فایل رام گوشی اخبار جدید سامسونگ شیائومی اپل پوکو ردمی وان پلاس

EDL مود چیست ؟ 4 روش برای نحوه ورود به این حالت

EDL مود حالت ای دی ال یا Emergency DownLoad Mode یک حالت بوت ویژه در دستگاه های اندروید کوالکام است که به شما اجازه می دهد فایل های سیستم عامل را به اجبار فلش کنند. این حالت ویژه عملکرد معمولاً توسط کاربران برای آنبریک دستگاه‌هایشان استفاده می‌شود.

نحوه ورود به حالت EDL مود

EDL پروتکل Sahara یا Firehose Qualcomm را (در دستگاه‌های مدرن) برای پذیرش برنامه‌نویس در قالب فایل ELF (یا در قالب فایل MBN در دستگاه‌های قدیمی‌تر) پیاده‌سازی می‌کند. سپس پروتکل(های) مذکور می توانند دستوراتی را از رایانه شخصی از طریق USB بپذیرند تا با استفاده از فلش تولزها، سیستم عامل را روی دستگاه فلش کرده و عملیات های مختلف را اجرا کنند.

چرا و چه زمانی باید از حالت EDL استفاده کنید؟

اگر با فلش‌ تولز هایی نظیر TWRP، SP Flashtools و غیره آشنا باشید، می‌دانید که باید دستگاه اندرویدی را در حالت‌های خاصی مانند Fastboot یا Download Modes بوت کنید و چنانچه نرم افزار دستگاه به دلیل فلش اشتباه یا هر مشکل نرم افزاری دیگری خراب شده باشد، می توان با فلش فریمور از طریق مودهای Fastboot و Download دوباره آن را احیا کرد.

با این حال گاهی اوقات، فلش کردن فایل اشتباه می تواند به طور بالقوه خود بوت لودر اندروید را نیز خراب کند که بدون آن، بوت شدن در مودهایی مانند Fastboot یا Download امکان پذیر نخواهد بود. و بنابراین، هیچ شانسی برای فلش کردن فریمور وجود نخواهد داشت در این حالت دستگاه شما “بریک” شده است و این دقیقاً زمانی است که شما باید از حالت EDL استفاده کنید.

EDL خود بخشی از Bootloader اولیه (PBL) در دستگاه‌های Qualcomm است. برخلاف حالت‌های Fastboot، Download و Recovery در اندروید، که در Bootloader ثانویه (SBL) قرار دارند، PBL در داخل ROM قرار دارد و بنابراین به دلیل خطاهای نرم‌افزاری مانند یک فلش اشتباه خراب نمی‌شود.

برای درک بهتر، لطفا به شکل های زیر نگاه کنید.

چه زمانی باید از حالت EDL استفاده کرد

شکل سمت چپ یک فرآیند بوت معمولی یک دستگاه اندرویدی را نشان می‌دهد، که در آن بوت‌لودر اولیه، بوت‌لودر ثانویه را راه‌اندازی می‌کند، که به نوبه خود سیستم کامل اندروید را بوت می‌کند.

شکل سمت راست فرآیند بوت را هنگام اجرای حالت EDL نشان می دهد. در طی این فرآیند، EDL پروتکل Firehose/Sahara را پیاده سازی می کند و به عنوان یک بوت لودر ثانویه برای پذیرش دستورات برای فلش کردن عمل می کند.

نحوه ورود به حالت EDL مود در دستگاه های اندرویدی کوالکام

ما 4 روش متفاوت را برای اینکار به ما پیشنهاد میکنیم :

با استفاده از ADB

این روش برای زمانی است که گوشی شما می تواند در سیستم عامل بوت شود و می خواهید آن را در حالت EDL برای بازیابی سیستم عامل استوک بوت کنید. اگر در bootloop است یا نمی تواند وارد سیستم عامل شود، به روش دوم بروید.

آخرین بسته ابزار Android SDK را دانلود کنید.فایل ZIP دانلود شده را در یک مکان به راحتی در رایانه شخصی خود استخراج کنید.

پوشه «platform-tools» اکسترکت ‌شده حاوی ADB و سایر باینری‌های مورد نیاز شما خواهد بود.

Command-line را در همین پوشه راه اندازی کنید. برای انجام این:

در ویندوز: پوشه “platform-tools” را باز کنید. کلید SHIFT را روی کیبورد نگه دارید و روی فضای خالی داخل پوشه کلیک راست کنید. سپس «Open PowerShell window here» یا «Open command window here» را از منوی زمینه انتخاب کنید.

پوشه platform tools

اکنون Debugging USB را در دستگاه Android خود فعال کنید.

دستگاه را با استفاده از کابل USB به رایانه شخصی خود وصل کنید.

در نهایت دستور زیر را در پنجره PowerShell وارد کنید تا گوشی شما در حالت EDL بوت شود

\adb reboot edl

پنجره PowerShell

اگر در صفحه دستگاه اعلانی برای مجاز کردن Debugging USB را مشاهده کردید، “Allow” را فشار دهید تا گوشی شما  ریبوت شده و وارد حالت EDL شود.

به Device Manager کامپیوتر ویندوز خود بروید و Ports را بررسی کنید. اگر Qualcomm HS USB Qdloader 9008 شناسایی شد به این معنی است که درایور به درستی نصب شده است.

استفاده از Fastboot

این روش برای زمانی است که تلفن شما نمی تواند وارد سیستم عامل شود اما می تواند در حالت Fastboot بوت شود (که گاهی اوقات به آن “حالت بوت لودر” نیز گفته می شود). 

آخرین بسته ابزار Android SDK را دانلود کنید.

فایل ZIP دانلود شده را اکسترکت کنید.

پوشه «platform-tools» اکسترکت ‌شده حاوی ADB و سایر باینری‌های مورد نیاز شما خواهد بود.

Command-line را در همین پوشه راه اندازی کنید. برای انجام این کار:

در ویندوز پوشه “platform-tools” را باز کنید. کلید SHIFT را روی کیبورد نگه دارید و روی فضای خالی داخل پوشه کلیک راست کنید. سپس «Open PowerShell window here» یا «Open command window here» را از منوی زمینه انتخاب کنید.

پوشه platform tools در ویندوز

اکنون با استفاده از ترکیب دکمه ها، گوشی خود را در حالت Fastboot بوت کنید.

گوشی خود را در حالت Fastboot بوت کنید.

گوشی را در حالی که در حالت Fastboot است به رایانه شخصی خود وصل کنید.

در نهایت دستور زیر را در PowerShell وارد کنید تا گوشی شما در حالت EDL بوت شود:

.\fastboot oem edl

به محض وارد شدن دستور، گوشی شما وارد EDL می شود.

دستور فست بوت برای ورود به ای دی ال

توجه: گاهی اوقات ممکن است پیام خطای “FAILED (Status read failed (Too many links))”  ظاهر شود می توانید آن را نادیده بگیرید زیرا دستگاه شما همچنان وارد EDL شده است.

همچنین بخوانید : آموزش نصب ADB و Fastboot و دستورات کاربردی

ساخت کابل EDL

نحوه ساخت کابل EDL
نحوه ساخت کابل EDL

اگر دستگاه به هر دلیلی خاموش شده باشد (بریک) یا با هیچ یک از روش های فوق عکس العملی نشان ندهد باید با ساخت کابل EDL دستگاه را به حالت EDL Mode ببریم.

اتصال کوتاه نقاط Test Points

همه دستگاه های Qualcomm از بوت شدن به EDL از طریق ADB یا Fastboot پشتیبانی نمی کنند. در این صورت، تنها یک گزینه برای شما باقی می‌ماند، و آن اتصال کوتاه نقاط Test Points در بورد اصلی دستگاهتان است. هنگامی که در طول فرآیند بوت Test Point اتصال کوتاه می شوند، بوت لودر اولیه (PBL) را به اجرای حالت EDL منتقل می کنند.

Test Pointsها از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است، برای اطلاع از نقاط Test Points خاص دستگاه خود، می توانید به انجمن ها و فروم های آنلاین مراجعه کنید. 

به عنوان مثال، شکل‌های زیر این نقاط تست EDL را در دو دستگاه مختلف نشان می‌دهند – Redmi Note 5A (در سمت چپ) و Nokia 6 (در سمت راست).

EDL test point
تست پوینت edl

برای بوت کردن گوشی به حالت EDL با استفاده از روش اتصال کوتاه Test Points ، باید بورد اصلی دستگاه را در معرض دید قرار دهید و از یک موچین فلزی (یا یک سیم فلزی رسانا) برای کوتاه کردن نقاط استفاده کنید اگر تست پوینت تک نقطه ای بود نقطه تست پوینت را به گرند (مثلا شیلد) وصل میکنیم یا اینکه اگر دو تایی بود دو نقطه را بهم وصل میکنیم سپس گوشی را خاموش کرده باتری را خارج میکنیم تست پوینت را وصل میکنیم و سپس دستگاه را از طریق USB به رایانه وصل کنید.

وقتی گوشی به حالت edl رفت تست پوینت را رها کرده و باتری را قرار میدهیم و سپس از فلش تولزهای مناسب  برای فلش کردن فریمور  برای unbrick یا بازیابی استوک رام استفاده کنید.

توجه : در روش ها گفته شده در بالا روش اتصال کوتاه نقاط Test Points از همه کاربردی تر میباشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.